W jakich przypadkach sąd może orzec separację małżonków?
W roku 2020 sądy orzekły separację w około 700 przypadkach, natomiast liczba rozwodów przekroczyła 50 tys. Jak więc widać, separacja to względnie niewielki odsetek, choć decyduje się na nią więcej par, aniżeli jeszcze kilkanaście lat temu. Kiedy jednak dokładnie może ona zostać orzeczona oraz z czego to wynika? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Orzekanie o separacji
Sądy orzekają separację w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami nastąpił rozkład pożycia. Skutki są w tym przypadku podobne, jak w przypadku rozwodu, poza pewnymi wyjątkami. Prawo rodzinne wskazuje, że jednym z takich wyjątków jest niemożność ponownego wejścia w związek małżeński. Dodatkowo pozostanie w separacji sprawia, że małżonkowie wciąż są zobowiązani do wzajemnego pomagania, o ile wskazują na to tzw. względy słuszności. Konsekwencją jest też rozdzielność majątkowa, czyli dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku rozwodu.
Sytuacje, gdy sąd nie orzeknie separacji
Wiemy już, kiedy sąd może orzekać w tej sprawie. Kiedy natomiast nie jest to możliwe? W praktyce nie ma to miejsca w sytuacji, gdy separacja doprowadziłaby do naruszenia dobra dzieci małżonków (oczywiście małoletnich). Kolejnym wyjątkiem jest przypadek, gdy byłoby to w pewien sposób sprzeczne z zasadami określanymi przez współżycie społeczne.
Separacja – i co teraz?
Separacja daje możliwość tego, aby powrócić do związku i wówczas następuje jej zniesienie, które ponownie orzekane jest w sądzie. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest przedłożenie odpowiedniego wniosku. Para pozostająca w separacji może podjąć też decyzję o rozwodzie i w tej sytuacji również trzeba złożyć pozew, gdyż rozwód w tej sytuacji nie może być niejako automatyczny.
Jak doskonale widać, separacja jest dla małżonków jednym z rozwiązań, jeśli w danym momencie nie chcą się oni decydować na rozwód. W przypadku poprawy stosunków, daje bowiem możliwość powrotu do pożycia małżeńskiego.
Więcej informacji o skutkach separacji oraz o samej procedurze jej orzekania można uzyskać w kancelarii adwokackiej.