Czym jest zachowek i komu przysługuje?
Zachowek – co to jest? Wbrew pozorom wiele osób do końca nie zdaje sobie sprawy, co oznacza ten termin. Zachowek to nic innego jak rodzaj zabezpieczenia interesów osób, które ma na celu ochronę najbliższych osób spadkodawcy tak, aby miały one korzyści ze spadku – nawet w sytuacji, gdy nie zostały uwzględnione w testamencie. Zachowek należy się więc jedynie najbliższym osobom zmarłego, czyli jego małżonkowi, dzieciom czy rodzicom. Co należy jeszcze wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
Zachowek – komu się należy, a komu nie?
Każda osoba, która ma prawo do zachowku, może się o niego starać, jeśli nie otrzyma żadnej części spadku na skutek dziedziczenia ani na skutek darowizny poczynionej przez spadkodawcę za życia. Zachowek jest roszczeniem wyłącznie finansowym. Mamy prawo domagać się odpowiedniej wartości części majątku spadkowego, który by na nas przypadł, gdyby nie było testamentu (1/2 albo 2/3). Warto tutaj zaznaczyć, że dość często występuje sytuacja, w której osoba uprawniona dostaje jedynie część należnego spadku – w takiej sytuacji ma ona prawo do roszczenia o jego uzupełnienie.
Wiele osób decyduje się na sporządzenie testamentu za życia. To dobre rozwiązanie, które daje nam m.in. możliwość wyłączenia niektórych osób z dziedziczenia – mowa tutaj o rodzeństwie oraz o dzieciach rodzeństwa (gdy nie mamy własnych dzieci, a przynajmniej jedno z rodziców nie żyje). Oprócz tego na zachowek nie mogą liczyć:
- osoby, które zostały wydziedziczone w testamencie,
- osoby, które zostały sądownie uznane za niegodne dziedziczenia,
- osoby, które zrzekły się dziedziczenia,
- małżonkowie wyłączeni z dziedziczenia (tacy, którzy byli w separacji ze zmarłym).
Jak otrzymać zachowek?
W przypadku problemów z uzyskaniem zachowku powinniśmy skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach o zachowek. Można to przeprowadzić na dwa sposoby - w formie dobrowolnej lub na drodze sądowej. Nie ulega wątpliwości, że to pierwsze rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze. Przede wszystkim nie musimy liczyć się z opłatami sądowymi, a poza tym mamy możliwość dostosowania wszystkich warunków spłat. Warto przy tym zdecydować się sporządzenie odpowiedniego dokumentu, dzięki któremu obie strony będą zabezpieczone.
W przypadku, gdy osoby mające obowiązek zapłaty nie chcą się z niego wywiązać, nie pozostaje nic innego jak skierowanie sprawy do sądu. Nie zapominajmy jednak, że sprawa w sądzie wiąże się z wieloma opłatami – pierwszą z nich musimy uiścić jeszcze przed rozpoczęciem postępowania. Należy również pamiętać, że na złożenie pozwu mamy 5 lat od chwili ogłoszenia testamentu.