Alimenty od eks-małżonka. Kto może na nie liczyć?
Małżonkowie, którzy decydują się na sądowe przerwanie związku małżeńskiego, zazwyczaj na etapie sprawy rozwodowej występują o zasądzenie alimentów dla jednej ze stron. Roszczenie to pojawia się, kiedy okazuje się, że środki, które posiadają, nie wystarczają na pokrycie podstawowych potrzeb. Wtedy zgodnie z obowiązującym prawem rodzinnym, były już małżonek lub małżonka mogą zostać zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz drugiej strony. Tego rodzaju alimentów można również dochodzić po sprawie rozwodowej.
Obowiązek alimentacyjny dla małżonków
Podczas spraw rozwodowych najczęściej słyszymy o zasądzeniu alimentów na dzieci, tak aby środki finansowe można spożytkować na ich kształcenie oraz realizację pasji. Jednak alimenty na małżonka w praktyce sądowej nie należą do rzadkości. Obowiązek alimentacyjny zgodnie z obowiązującym prawem rodzinnym przysługuje także na byłą żonę lub męża. Wysokość świadczeń zależy od kondycji finansowej byłych małżonków, a na kwotę wypłacają na rzecz byłego partnera, może mieć wpływ nowy związek jednej ze stron.
Alimenty a rozwód bez orzekania o winie
Zgodnie z obowiązującymi zapisami kodeksu rodzinnego, małżonek, który podczas sprawy rozwodowej nie został uznany za winnego rozkładowi pożycia małżeńskiego, a znajdujący się w niedostatku może ubiegać się o zasądzenie alimentów. Niedostatek oznacza brak możliwości zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb poprzez wydatkowanie zarobionych pieniędzy z tytułu pracy lub działalności gospodarczej. W takiej sytuacji można ubiegać się o wypłatę alimentów. Obowiązek płatności alimentów zasądzonych w takiej sytuacji wygasa po pięciu latach od orzeczenia rozwodu albo gdy otrzymujący alimenty wstąpi w nowy związek małżeński.
Alimenty a rozwód z orzeczeniem o winie
Alimenty mogą zostać zasądzone również w przypadku zasądzenia winy małżonku w rozpadzie związku małżeńskiego. W takiej sytuacji prawo dopuszcza wypłatę świadczenia gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenia sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Zatem łatwiej jest uzyskać alimenty w takiej sytuacji. Alimenty takie obowiązują do czasu, kiedy strona otrzymująca alimenty nie wstąpi w ponowny związek małżeński. Wtedy niejako ten obowiązek alimentacyjny przejmuje nowy małżonek.